مقالات
پنجشنبه 26 مرداد 1396
تعداد بازدید: 18892

استفاده از پروبیوتیک ها در پرورش قناری

استفاده از پروبیوتیک ها در پرورش قناری

نگهداری از پرندگان به عنوان حیوانات خانگی در قفس یا لانه ممکن است تا حدودی پیچیده و دور از انتظار باشد. پرندگان با اینکه حیواناتی مقاوم اند، با مراقبت و تغذیه نامناسب، مستعد ابتلا به بیماری و یا حتی مرگ هستند. در واقع علت بیماری هایی که در پرندگان زینتی دیده می­شود، سوء تغذیه ای است که آن ها را مستعد ابتلا به عفونت های ثانویه می کند. سال ها پیش به دلیل فقدان پژوهش های تغذیه ای، تهیه جیره ای متعادل برای پرندگان زینتی مشکل بود. بسیاری از صاحبان و پرورش دهندگان پرندگان زینتی برای تامین مواد مغذی بیشتر، خوراک دیگر حیوانات را به پرندگان خود می دادند. در اوایل دهه 1980، تحقیقاتی در زمینه تغذیه پرندگان زینتی انجام شد. نتایج این تحقیقات درک بهتری از نیازهای تغذیه ای همراه با توسعه جیره ها ارائه می دهد. 


قناری اهلی اغلب به صورت ساده به عنوان قناری شناخته می شود (Serinus canaria forma domestica). خاستگاه اصلی آن جزایر قناری است و از گونه ی قناری وحشی، اهلی شده است. همه حیوانات میلیاردها باکتری مفید و همچنین باکتری های مضر در دستگاه گوارش خود دارند. قناری ها از این قاعده مستثنا نیستند. در حقیقت باکتری های مفید به فرایندهای هضم و جذب در قناری کمک می کنند. بدون باکتری­های مفید، دستگاه گوارش بیش از حد با باکتری های مضر روبرو می شود که می تواند سبب بیماری شود. باکتری­های مفید در روده ی هر گونه، مخصوص همان گونه هستند. 


پروبیوتیک ها منبع بسیار متمرکزی از باکتری های مفید هستند که دستگاه گوارش را سالم نگهداشته و اثر باکتری های مضر را به حداقل می رسانند. باکتری­های مضر سبب اسهال و دیگر ناراحتی های گوارشی و ناتوانی در جذب مواد مغذی می شوند. یک پروبیوتیک با کیفیت، به ایجاد فلور نرمال کمک کرده و به رشد دیگر باکتری های مفید کمک می کند. بیشتر تحقیقات در ارتباط با پروبیوتیک، در طیور صنعتی بوده و  مطالعات کمی در ارتباط با پروبیوتیک پرندگان زینتی صورت گرفته است. 


هر زمان که قناری شما تحت استرس است یا آنتی بیوتیک مصرف کرده، فرصت مناسبی برای باکتری­های مضر فراهم می شود تا فعالیت کنند. این می تواند از یک ترس تا پرریزی یا شکسته شدن پر و بال باشد. زمانی که قناری شما تحت درمان آنتی بیوتیکی است، همه باکتری­های مضر و مفید از بین می روند، در این زمان، باکتری های مضر قوی تری به دستگاه گوارش بر می گردند؛ مگر اینکه شما با پروبیوتیک ویژه پرندگان زینتی، به قناری خود کمک کنید. مطالعات نشان داده اند که پرنده­های مصرف کننده ی پروبیوتیک، بهتر قادر به مقابله با باکتری های مضر هستند.  


استفاده از پروبیوتیک ها در برابر آنتی بیوتیک­ها، انجام دادن کاری مثبت و پایدار در برابر کاری ناپایدار، با عوارض فراوان است. حتی اگر قناری شما بیمار نباشد، برای حفظ سیستم ایمنی، استفاده از پروبیوتیک ها مفید است. پرندگان نیاز به سطح بالایی از باکتری های مفید، یا فلور گوارشی برای هضم بهتر خوراک و ایجاد یک سیستم ایمنی سالم دارند. 


پروبیوتیک ها، در زمان بیماری های باکتریایی (بیماری های عفونی)، با رقابت بر سر مکان های اتصال روده ای، به پیشگیری از عفونت­های باکتریایی پاتوژن در قناری کمک می کنند و سبب دفع باکتری های مضر از طریق مدفوع یا ادرار می شوند. پروبیوتیک ها نه تنها مضر نیستند و سبب مرگ و میر نمی شوند، بلکه در اثر مصرف آنها، قناری شما سالم تر می­شود. بر خلاف آنتی بیوتیک ها که می توانند مضر باشند، پروبیوتیک ها باکتری های مضر را از بین برده و باکتری های مفید جدید را وارد بدن می کنند. 


در ابتدا پژوهشگران تصور می کردند پروبیوتیک ها تنها با تولید اسیدلاکتیک توسط لاکتوباسیل ها، و اسیدی کردن محیط روده، رشد ارگانیسم های بیماری زا را مهار می کنند. ولی بعدها متوجه شدند که محیط اسیدی یا لاکتیک اسید به تنهایی نمی توانند مانع عوامل بیماری زا شوند، در نتیجه دیگر موارد مهار کننده یا متابولیت هایی مانند باکتریوسین ها و پراکسید هیدروژن کشف شدند. لاکتوباسیل های مختلف در نوع و مقدار موادی که آزاد می کنند متفاوت هستند. 


شواهد فراوانی وجود دارد که استفاده از ارگانیسم های پروبیوتیکی مناسب می تواند مزایای قابل توجهی برای پرنده به ارمغان بیاورد. تحقیقات بیشتری برای تعیین سویه­های مختلف باکتریایی در گونه های مختلف پرندگان زینتی نیاز است. پژوهش ها نشان داده اند که حتی در میان لاکتوباسیل ها طیف گسترده ای از توانایی اتصال، تولید متابولیت های مهار کننده و زنده مانی از طریق عبور از روده وجود دارد. پروبیوتیک های چند سویه با شمارش سلولی بالا که فرمولاسیون و بسته بندی آنها برای استفاده در پرندگان زینتی طراحی شده است، از مناسب ترین پروبیوتیک ها برای قناری هستند.  

 

تصاویر
  • استفاده از پروبیوتیک ها در پرورش قناری
  • استفاده از پروبیوتیک ها در پرورش قناری
دات نت نیوک فارسی - دی ان ان فارسی - DnnExpert - DNN Farsi - DotNetNuke Farsi